Historia

Historia klubu

Klub powstał w 1907 roku pod nazwą: SPORT und SPIELVEREIN MARKOWITZ 07. W początkowym okresie był klubem wielosekcyjnym.
Była siatkówka, palant oraz oczywiście piłka nożna jako sekcja wiodąca.
Pierwsze regularne mecze, o mistrzostwo powiatu raciborskiego, drużyna piłkarska zaczęła rozgrywać w latach 20-tych. W latach 30-tych, do rozpoczęcia wojny, grała w III lidze państwowej okręgu wrocławskiego.

W okresie działań wojennych, z uwagi na wcielenie większości zawodników do służby wojskowej, klub reprezentowała drużyna młodzieżowa. Zawierucha wojenna okazała się tragiczna. Wiekszość zawodników poległa na wojnie. Piłkarska pasja w Markowicach okazała sie silniejsza od straszliwych skutków wojny. Jeszcze w 1944 roku zebrano markowickich 14-o i 15-o latków i stworzono z nich drużynę. Stroje oraz sprzęt zawodnicy i działacze szyli sami. Na mecze dojeżdżano rowerami i furmankami.

W latach 50-tych, 60-tych, 70-tych i 80-tych drużyna grała w raciborskich klasach A lub B. W tym okresie z klubu wyłoniło się kilku utalentowanych piłkarzy, z których najwybitniejszym jest bramkarz Hubert Kostka, zawodnik Górnika Zabrze, wielokrotny reprezentant Polski, złoty medalista olimpiady Monachium w 1972 roku, pózniejszy wybitny trener. Aktualnie jest on naszym Honorowym Prezesem.
Z końcem lat 80-tych działalność klubu mocno blednie. Klub podupada i we wrześniu 1989 roku zawiesza swoja statutową działalność a boisko pod Łężczokiem (rezerwat przyrody) zarasta chwastami na całe 15 lat.
W tym czasie w Markowicach nie było w ogóle zorganizowanego sportu, co nie oznacza, że nie było zapalonych sportowców. Ci grają w okolicznych klubach, na działkach lub pastwiskach.

Sytuacja taka trwa do 2004 roku, kiedy to grupa sympatyków piłki nożnej rzuca myśl o reaktywowaniu klubu sportowego w Markowicach.
I tak 9 lutego 2004 roku odbywa się Zebranie Założycielskie, na którym zostaje podjęta uchwała o założeniu klubu LKS 07 Markowice.
Pierwszy rok poświecony był na poszukiwanie zawodników i tworzenie drużyn seniorów i juniorów. Do rozgrywek raciborskiej klasy C zostały one zgłoszone jesienią 2005 roku.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości